piątek, 24 kwietnia 2020

klasa 3 a - Podczas liturgii słowa wsłuchujemy się w Słowo Boże

Zapraszam do modlitwy:
Ojcze nasz...


W bardzo wielu domach centralnym miejscem, wokół którego gromadzi się cała rodzina, jest stół. Przy stole spożywamy wspólnie posiłki, rozmawiamy o wielu sprawach. Cieszymy się, że możemy być razem. 

Wchodząc do kościoła, zauważamy stojący w centralnym miejscu stół nakryty białym obrusem – ołtarz. W czasie Mszy Świętej gromadzą się przy nim ludzie, by karmić się Ciałem Pana Jezusa. W kościele jest jeszcze jedno miejsce, przy którym Pan Bóg daje nam pożywienie. Jest to ambona, z której ksiądz oraz lektorzy czytają wybrane fragmenty Pisma Świętego, karmiąc nas słowem Bożym. Gromadząc się wokół stołu eucharystycznego i stołu słowa Bożego, z radością uświadamiamy sobie, że jesteśmy wspólnotą Kościoła

Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Mt 4, 4


Pan Jezus często podkreślał, jak ważne jest słuchanie słowa Bożego. Wyjaśniał, że jest ono chlebem dającym życie wieczne i że pomaga człowiekowi trwać w przyjaźni z Panem Bogiem. W czasie liturgii słowa w ciszy serca, w skupieniu słuchamy głosu Pana Boga, który mówi do nas słowami Pisma Świętego.

Podczas pierwszego czytania słyszymy słowo Boże zapisane w księgach Starego Testamentu. Mówi ono o miłości Boga Stwórcy do człowieka, o tym, jak Bóg – Dobry Ojciec – prowadzi swój lud, jak przebacza i wzywa do nawrócenia oraz o zapowiedziach dotyczących przyjścia na świat Zbawiciela

Śpiew psalmu pomaga nam lepiej zrozumieć treść pierwszego czytania, zatrzymać się nad nim, przez chwilę pomyśleć. Jest modlitewną odpowiedzią na usłyszane słowo Boże. 
Drugie czytanie pochodzi z ksiąg Nowego Testamentu i wprowadza nas w życie pierwszych chrześcijan po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Pana Jezusa. Pomaga nam lepiej zrozumieć naukę Chrystusa. 
Śpiewem „Alleluja” oddajemy cześć Panu Jezusowi, który będzie do nas mówił słowami zapisanymi przez ewangelistów. Ten śpiew jest wyrazem radości ze spotkania z Chrystusem w Jego słowie. 

Następnie kapłan wypowiada słowa, które przygotowują nas na przyjęcie Dobrej Nowiny. Ewangelia jest najważniejszym momentem liturgii słowa – słuchamy nauki, którą przekazał nam Syn Boży. Dowiadujemy się o Jego życiu, nauczaniu, cudach oraz męczeńskiej śmierci za wszystkich ludzi. Przed odczytaniem przez księdza Ewangelii czynimy trzy małe znaki krzyża: na czole, na ustach i na sercu. Oznacza to, że pragniemy, aby nauka Chrystusa pozostała w naszych myślach, słowach i sercach. Usłyszane słowa Boga są drogowskazem na ścieżkach naszego życia.



Pozdrowionka:)

7 komentarzy:

klasa 2 a _ Wakacje z Panem Bogiem

Pozdrawiam was cieplutko i zapraszam do modlitwy Aniele Boży , stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy Bą...